Kaip megzti kumštines pirštines?

 

Vaikiškos megztos kumštinės pirštinėsVienas iš paprasčiausių mezginių, kuris gali mus džiuginti kiekvieną dieną yra kumštinės piršinės. Tam, kad jas nusimegzti mums reikės:

  • apie 100 g. siūlų (jei vaikiškos pakaks 60 g.). Geriausiai tinka vilnoniai arba pusiau vilnoniai siūlai, nes jie šilčiausi :)
  • 5 virbalai. Žinoma vienodo storio;
  • žirklės
  • žiogelis (aš asmeniškai naudoju dantų krapštuką) nykščio skylės gamybai

Kumštinės pirštinės paprastai mezgamos penkiais virbalais apskritai: ant keturių virbalų yra akys, o penktuoju mezgama. Toks mezgimas vadinamas apskrituoju arba vamzdeliniu. Vienai porai moteriškų kumštinių pirštinių reikia 75-100 g vilnonių siūlų, vyriškų – 100-130 g, vaikiškų – 40-75 g.

Kaip apskaičiuoti kiek akių užsidėti? Išsimatuokite savo plaštakos pačią plačiausia vietą (kuo stipriau įtemkite) ir gautus centimetrus dauginkite iš 3 akių. Pvz. Jei mano plaštakos apimtis 18 cm, tai formulė atrodys taip 18  x 3 = 54. Skaičių, kurį gavote apvalinkite iki tokio, kuris dalytųsi iš 4. Mano atveju iki 52. Taigi ant kiekvieno virbalo uždėsiu po 13 akių.

Pradedame megzti :)
Ant dviejų kartu sudėtų virbalų apmeskite 52 akis ir vieną virbalą ištraukite (standartinė procedūra pradedant megzti). Po to labai kietai (kitaip akys slenka ir virbalai iškrinta) išmegzkite vieną eilę stulpeliais 1×1 arba 2×2 (esant nelyginiam skaičiui akių ant vieno virbalo patarčiau daryti 1×1), tuo pačiu metu paskirstydamos ant 4 virbalų po 13 akių. Turite išmegztas visas 52 akis ant 4 virbalų ir laisvą 5 virbalą, kuriuo megsite.

1 ir 2 virbalas bus jūsų rankos viršutinė dalis (ta, kurią visi matys ir kurią galite puošti visokiais raštais), 3 ir 4 virbalas – apatinė dalis(čia rasime delną ir nykštį).

Mezginį paprastai sujungiu, surišusi kamuolio siūlą su siūlo galu, kuris liko apmetus akis.

Megzkite pagal laikrodžio rodyklę iš išorinės apskritimo pusės stulpelius 1×1 arba 2×2 (pradedan2ios da=nai daro klaid1 ir bando megzti iš vidinės pusės). Megzkite tokio ilgio, kokio norite, kad būtų jūsų pirštinė riešo ilgis (standartiškai mezgama apie 7 cm). Po to lygiuoju raštu megzkite tiek, koks atstumas yra tarp jūsų riešo ir nykščio. Mano atveju 6 cm.

Plyšys nykščiui. Dešiniosios pirštinės plyšys daromas ant 3 virbalo, kairiosios – ant 4. Nykščio plotis lygus ant vieno virbalo esančių akių skaičiui minus 4 akys (13 – 4  = 9 a.). Nuo 3 virbalo išmegzkite pirmąsias 2 akis, toliau sekančias 9 akis (jos bus nykščio plyšys)  suverkite ant žiogelio (ar dantų krapštuko, kaip darau aš). Dabar virš tų akių, kurias nuėmėme,  uždėkite 9 naujas akis ant 3 virbalo  (nežinai, kaip uždėti akis, žiūrėk čia) ir išmegzkite likusias dvi akis. Toliau megzkite pirštinę iki mažojo piršto galo. Mano atvejų dar 9 cm (nepatingėkite išsimatuoti) :)

Pirštinės užbaigimas.  Kai numezgėte tiek, jog jau siekiata mažojo piršto galiuką, galima pradėti nuleidinėti akis. Vienas iš būdų tam – akys nuleidžiamos  iš delno kraštų. 1 ir 3 virbalo pirmosios 2 akys sumezgamos kartu gerai iš apačios, 2 ir 4 virbalo – paskutiniosios 2 akys sumezgamos  gerai iš viršaus. Taip darome kiekvienoje eilėje. Kai ant virbalų liks po 2-3 akis, perkelkite pirštinės viršutinės dalies akis ant vieno virbalo, o apatinės – ant kito ir toliau nuleidinėkite, kol liks tik 2 akys. Siūlą nutraukite, ištraukite vieną akį per kitą ir užveržkite. Siūlo galą aš paslepiu vąšelius vidinėje pirštinės pusėje.

Nykščio mezgimas. Apatiniame nykščio plyšio krašte – 9 akių. Apatinio krašto akis, padalijusios į lygias dalis (mano atveju taip neišeina), suverkite ant 2 virbalų ir ant kiekvieno pridėkite po vieną akį, ištrauktą iš plyšio kraštų. Viršutines akis taip pat suverkite ant 2 virbalų.

Pradėjusios 1 virbalu megzkite pagal laikrodžio rodyklę gerosiomis akimis. Numezgusios iki nago vidurio, nuleidinėkite akis lygiai taip pat kaip tai darėtepirštinės gale.

Štai pirma pirštinė ir baigta!

Kitą pirštinę mezgame taip pat, tik nykštį mezgame ant 4 virbalo 😉

  (43124)

Share Button